Skip to main content

Audit and Standards Committee

To provide independent assurance of the adequacy of the risk management framework and the associated internal control environment, independent scrutiny of the Council's financial and non-financial performance to the extent that it affects the Council's exposure to risk and weakens the control environment, and to oversee the financial reporting process. To discharge the functions conferred by Part III of the Local Government Act 2000.
01 July 2020 - onwards
Fixed
None
  • Members
  • Meetings
  • Other Information

Members

PartyNameRoleMembership Dates
Conservative
Councillor Dr Paul Bremner Chairman 29/06/2020 - current
Liberal democrats
Councillor Roger Dunton Member 29/06/2020 - current
Conservative
Councillor Colin Golding Member 29/06/2020 - current
Conservative
Councillor Robin Hollick Member 29/06/2020 - current
Liberal democrats
Councillor Barbara Johnson Member 09/03/2021 - current
Conservative
Councillor Amanda Nunn Vice-Chair 28/09/2020 - current
Conservative
Councillor Mrs Charmaine Wood Member 29/06/2020 - current

Other Information

facebook twitter rss